Przesłuchaj Do Początku

(E) 06

(Ekspresem) Ubieranie choinki

Święta Bożego Narodzenia już za moment, a zatem pora na świątecznego shorta – tym razem poznajemy historię i zwyczaje związane z ubieraniem choinki.

06

Sztuka Iluzji

Jaki jest najstarszy zawód świata? Kto pierwszy użył kryształowej kuli? I jak sprawić, żeby słoń zniknął? W tym odcinku wraz z pomocą naszego gościa – iluzjonisty Michała Kulika wybieramy się w podróż Do Początku właśnie sztuki iluzji!

(E) 05

(Ekspresem) Trójkąt wskazujący wlew paliwa w aucie

Taki mały trójkącik, a jak bardzo ułatwia tankowanie. Jeśli nie wiesz, co robi – będzie to dla Ciebie objawienie. Jeśli wiesz – dowiesz się, kto go wymyślił i w którym samochodzie znalazł się po raz pierwszy.

05

Garnitur

Garnitury najczęściej zakładamy na okazje formalne, ale nie zawsze tak było. Co się stało, że przestały być strojem codziennym? Dlaczego wyglądają tak, jak wyglądają? I dodatkowo – komu zawdzięczamy to, że myjemy się codziennie?

(E) 04

(Ekspresem) Koordynacja ruchowa

Wydawać by się mogło, że zdolność do utrzymania równowagi i wykonywania złożonych sekwencji ruchów to kwestia praktyki, czasem też genów. Okazuje się, że jest też coś pomiędzy.

04

Płyty winylowe

Co łączy czerwie i pył kamienny? Ile wart jest rynek analogowej muzyki? I za kogo tym razem Edison zgarnął wszystkie zaszczyty? W tym odcinku rozmawiamy o płytach winylowych.

(E) 03

(Ekspresem) Udomowienie psa

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ale kiedy ta przyjaźń się zaczęła? A przy okazji – parę słów o jamnikach.

03

Berek

Nie ma chyba osoby na świecie, która nie grałaby nigdy w berka w jakiejkolwiek jego formie. Ale skąd ta gra się wzięła? Jak dawno powstała? I jak to się stało, że grupa 50-latków gra w nią od prawie 30 lat?

(E) 02

(Ekspresem) Truskawki

Wszyscy wiemy, że człowiek wymyślił ubrania, idee, urządzenia czy też język. Łatwo jednak zapomnieć o tym, że niektórych roślin bez jego udziału wcale by nie było. Na przykład truskawek.

02

Okulary przeciwsłoneczne

Kiła, ślepota śnieżna, procesy sądowe, walki gladiatorów i odrzutowce. Co je łączy? Okazuje się, że okulary przeciwsłoneczne mają historię barwniejszą, niż kolory ich szkieł. Kto używał ich pierwszy i jak zmieniły popkulturę na zawsze?

(E) 01

(Ekspresem) Wyskakujące reklamy

Wszyscy ich nienawidzimy. Mimo że przeszły długą drogę, to wciąż często pojawiają się w najbardziej denerwujących momentach. Wyskakujące reklamy – pop-up ads. Skąd właściwie się wzięły?

01

Podcasty

Który podcast był tym pierwszym? Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż by się wydawało. A dodatkowo – skandal, który towarzyszył początkom podcastów.

00

Co to?

A cóż to? Po co ten podcast i o czym będzie opowiadał?